لزوم داشتن علامت تجاری در چیست؟

با وجود اینکه اغلب مشاغل  به اهمیت استقاده از علائم تجاری برای تشخیص محصولات‎شان از محصولات رقبا پی برده‌اند، اما آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده‌اند.

بعد از اخذ علامت تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا میکند، که بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه که به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری کنید.

اگر علامت تجاری ثبت نشود، شرکت‌های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه‌ای است که موجب گمراهی خواهد شد برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده خواهند کرد و در نتیجه سرمایه‌گذاری در بازاریابی یک محصول ممکن است به هدر رود. این امر نه تنها سود شخص/شرکت را کاهش خواهد داد و مشتریان را گمراه خواهد کرد بلکه به شهرت و وجهه آسیب خواهد زد – بخصوص اگر محصول رقیب کیفیت نازلی داشته باشد.

بعلاوه، تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت‌های ثالث بسیار آسان‌تر است و در نتیجه می‌تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت/شخص بوجود آورد یا اساس انعقاد یک موافقت‌نامه اعطای نمایندگی فروش باشد.

گاهی اوقات، یک علامت تجاری ثبت شده که در میان مشتریان از شهرت خوبی برخوردار است. ممکن است به منظور دریافت منابع مالی یا وام از موءسسات مالی استفاده شود که بطور فزاینده‌ای از اهمیت علائم برای موفقیت کسب و کار آگاه می‌شوند.